عکاسی از نوزاد
عکاسی نوزاد ، انتخاب لباس مناسب برای عکس

لباس‌های مناسب عکاسی نوزادان

یکی از دغدغه‌های مهم هنگام عکاسی از نوزادان لباس هایشان است. هر نوزادی با نوزاد دیگر فرق می‌کند، اینطور نیست که به‌صورت کلی بگوییم همه‌ی نوزادان باید در عکاسی فلان لباس را بر تن داشته باشند. این که در هر فصل چه لباسی باید بر تن نوزادان بپوشانیم لازمه ی عکاسی از نوزادان است، زیرا بدن کوچک نوزادان بسیار ضعیف و آسیب پذیر است. عکاسی شغل ظریفی است، از این رو خانواده و عکاس باید با هم هماهنگ باشند و پیش از خارج شدن از خانه با هم هماهنگ شوند که چه لباسی برای نوزاد تدارک ببینند.

بریم با هم لباس نوزادی مناسب عکاسی را بررسی می کنیم :

قنداق

هنگامی که می‌خواهیم از نوزادی که تازه متولد شده عکس بگیریم، نباید خیلی لباس ‌های سنگین و عجیب و غریب بر تن او بپوشانیم. بهترین گزینه قنداق است. وقتی از یک نوزاد قنداق شده که خواب است عکاسی می‌کنیم حس راحتی را به بیننده منتقل می‌کند، و در مواقعی که نوزاد سعی بر این دارد که خود را از قنداق خارج کند تصویر زیبایی از حالت ‌های او که حس ماجراجویانه دارد ثبت می‌ شود.  اگر بخواهیم عکس مینیمال بگیریم و عنصر اصلی در آن فقط نوزاد باشد بهترین گزینه یک قنداق ساده است. سفید یا رنگی فرقی ندارد. اما اگر بخواهیم عکسی بگیریم که مربوط به ماهگردهای نوزاد باشد و المان های دیگری همچون گل و اعداد در تصویر ما خودنمایی کنند بهتر است قنداق نوزاد با رنگ آن‌ها ست باشد. البته در ماهگردها بیشتر نوزادان لباس بر تن دارند.

عکاسی نوزاد ، انتخاب لباس مناسب برای عکس
قنداق / Swaddling

لباس سرهمی نوزادی آستین کوتاه

اگر در فصل گرما بخصوص صبح‌های تابستانی بخواهیم عکاسی کنیم، بهترین گزینه برای لباس نوزادان تا سه ماهگی لباس سرهمی آستنین کوتاه است. نوزادان هم متوجه گرما و سرما می‌شوند و بدنشان روی این قضیه بسیار حساس است. لباس های سرهمی جزو بهترین گزینه‌ها برای لباس نوزادان در عکاسی است، زیرا وجود دکمه های زیاد روی این لباس کار مادران را نیز راحت می‌کند و برای تعویض پوشک نوزاد سریع‌تر عمل می‌کنند و وقت عکاس هم گرفته نمی‌شود. باید به آستین کوتاه بودن این لباس توجه داشت و هنگام عکاسی در فضای باز دقت نمود.

عکاسی نوزاد ، انتخاب لباس مناسب برای عکس

 لباس سرهمی آستین بلند

این لباس برای عصرها و فصل‌های سرد سال خوب است که بر تن نوزاد پوشانده شود. این که در طول ساعات عکاسی مجبور به پتو انداختن روی نوزاد نباشید خودش کلی حرف برای گفتن دارد.

پیژامه

عکس‌هایی که می‌خواهیم از نوزادی که خواب است بگیریم بهتر است که با پیژامه یا سرهمی باشد. وقتی نوزاد خواب است باید احساس راحتی کند و همان حس را به بیننده تصویر انتقال دهد. پوشاندن پیژامه بر تن نوزادان چند ماهه عملکرد پوشش قنداق بر تن نوزادان چندروزه را دارد. هر دو راحت هستند و خواب خوب و سبکی را برای نوزاد فراهم می‌کنند، و همچنین باعث می‌شوند هنگام عکاسی نوزاد به راحتی از خواب بیدارنشود و عکس‌هایش به همان زیبایی واقعیت ثبت شوند . این نوع پیژامه سرهمی در فروشگاه لباس کودک قابل خرید است

عکاسی نوزاد ، انتخاب لباس مناسب برای عکس
پیژامه – سرهمی نوزادی

کلاه

کلاه‌ها از مهمترین لباس‌های نوزادان در فصل‌های سرد بخصوص زمستان هستند. البته همه‌ی کلاه‌ها پشمی نیستند و انواع مختلفی دارند. هنگام عکاسی از نوزادانی که کلاه بر سر دارند باید به این نکته توجه نمود که کلاه حتماَ با لباس نوزاد همخوانی داشته باشد. برای مثال: فصل بهار است، میخواهیم در فضای باز از نوزاد عکاسی کنیم، لباس بر تن نوزاد یک لباس نخی است اما کلاه نوزاد کاموایی است. وقتی بیننده همچین تصویری را می‌بیند توجه او به واقعی نبودن عکس جلب می‌شود. وقتی کلاه نوزاد کاموایی است لباس او هم حتماَ باید کاموایی باشد یا اگر هم کاموایی نیست حداقل نشان‌ دهنده این باشد که این عکس در هوای سرد گرفته شده است.

عکاسی نوزاد ، انتخاب لباس مناسب برای عکس
کلاه نوزادی

یک‌ سری از کلاه‌ ها مخصوص تابستان هستند. همان کلاه‌ هایی که نوزادان و کودکان هنگامی که در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند سر می‌کنند. بنابراین با همچین کلاهی قطعا باید لباسی بر تن نوزاد بپوشانیم که نشان دهنده فصل گرما باشد و آن حس گرم و منعطف را به بیننده منتقل کند.

پیشبند

شاید در نگاه اول به این فکر بیافتید که عکس آتلیه‌ای با پیشبند اصلا خوب نمی‌شود، اما اصلا اینطور نیست. پیشبندها از بهترین لباس‌ها برای بانمک نشان دادن نوزادان هستند. نوزادان با شیرین‌کاری‌هایی که دارند از جمله غذا خوردنشان حس سرزنده‌ای را به آدم منتقل می‌کنند. و این پیش‌بند که هنگام غذا خوردن آن‌ها آلوده می‌شود، یک ناهماهنگی عجیب و زیبایی را در کادر تصویر به وجود می‌آورد و اندکی هم حس کنجکاوی در درون خود دارد.

شلوارک

این هم یکی از گزینه‌های لباس جایگزین شلوار برای عکاسی از نوزادن در روزهای گرم سال است. باید به این توجه داشته باشیم وقتی می‌خواهیم از نوزادان در فضای باز عکاسی کنیم‌، بخصوص در فصل تابستان، در مکان‌هایی عکاسی کنیم که حشرات موذی وجود نداشته باشند یا بسیار کم باشند، زیرا لباسی که بر تن نوزاد پوشانده شده است یک لباس کامل نیست و حظرات به راحتی می‌توانند به بدن نوزاد آسیب برسانند.

جوراب

با توجه به مواردی که بالا گفتیم، هنگامی که بر تن نوزاد شلوارک می‌پوشانیم، بدن او کاملاَ پوشانده نمی‌شود و بهترین گزینه استفاده از جوراب برای نوزاد است. هرچه ساق جوراب بلندتر باشد بهتر است. البته می‌توانیم هنگام عکاسی جوراب‌ها را از پای نوزاد در بیاوریم تا هم حس و حالش عوض شود و هم عکس را زیباتر کند.

همچنین برای عکس های آتلیه ای از پاپوش نوزادی برای تنوع حتماً استفاده کنید

حوله

یکی دیگر از ساده‌ترین و جذاب‌ترین لباس‌ها برای عکاسی از نوزادان حوله است. نوزادان چهره و بدن بسیار ظریفی دارند، همچنین حوله لطافت خاص و عجیبی دارد، از این رو عکسی که از نوزاد با حوله گرفته شده است حس و حال جالب و لطیفی دارد و بیننده را به دنیای ابری وارد می‌کند، حسی دارد که یک ابر را با دستانش لمس می‌کند.

سخن پایانی

هر عکاس باید به مشتری‌های خود در خصوص اینکه چگونه لباس بپوشند کمک کند و به آن‌ها مشاوره دهد. بنابراین بهتر است که هر عکاس با لباس‌های مختلف هر گروه سنی آشنا باشد تا هنگام راهنمایی به آن‌ها دچار مشکل نشود. مشتری‌های عزیز در ابتدا باید به عکاس راجع به اینکه در فضای باز عکس می‌خواهند یا در فضای بسته اطلاعاتی بدهند تا او بتواند با توجه به شرایط سنی به آن‌ها بگوید که چه لباس‌هایی را تدارک ببینند.

منابع :

Gahvareh Madaryar

اشتراک گذاری